27 Nisan 2012

Guardiola Gide....

Koltuğu devraldığı Rijkaard kadar hiçbir üst düzey teknik adam bu kadar yokuş aşağı koşmamıştır futbol dünyasında. Bir sene inziva ardından Galatasaray'da yaşadığı hayal kırıklığı, azalan talipliler ve vitrinden düşmek için yeterli bir tercih. Avrupa futbolundan uzakta Erik Gerets gibi garip bir milli takım tercihi. Guardiola, Rijkaard'ın mirasını mı yedi? Yedi, yemedi, yediyse de helalı hoş olsun derler adama, Barcelona, Rijkaard'ın babasının malı değildi. Bir geleneği devam ettirdiler. B takımından gelip hiçbir hoca onun kazandıklarını kazanamaz bu futbol dünyasında. Birinci sezonundan itibaren de "Barcelona dışında bir takımda başarılı olana kadar rüştünü ispat edemeyecek" kılıcı kafasının tepesinde sallandı. 2008-2012 arasında Guardiola'daki fiziki değişim inanılmaz. Her şeyi kazanan, stadyumlardan güle oynaya çıkan, kazandıkça medyanın eleştirilerinden muaf olan adam kırklarının ilk yarısında 4 yılda çöktü. Çünkü Barcelona'yı tek başına idare ediyor. Geçen yıl Kral Kupası finalinde maç uzatmalara gitmeye yakınken yanımda oturan Barcelona'lı gibi birçok Katalan da onun oyunu okuyamadığını ve maç çevirecek hamleleri yapamadığından muzdarip. Garip ama gerçek... Yetiştiği kulüpte 3 yılı doldururken o koltukta, sözleşmeyi uzun tutmak yerine bir yıl uzatmakla gideceğinin sinyalini geçen yıl vermişti zaten... Futbolcusu kanser olmuş, yardımcısı kanser olmuş Guardiola, bir fıtıkla devam ediyor hayatına... Doktorların ona artık biraz dinlen, kenara çekil dediği söyleniyor...
Aylardır yılan hikayesine dönen "Gidecek mi? Kalacak mı?" meselesinde Chelsea maçı sonrasında yol alındı. 4 saat başkanla toplantı yapan Guardiola'ya Sandro Rossell transfer için açık çek teklif etmiş. Adamın bir yıldır burnundan getirdiler, transfer dediğinde olsa dükkan senine getirdiler. Galiba artık çok geç. Madrid tarafında göbek atılıyor tabii, son 3 yılı kabusu çeviren adamın bir an önce ülkeden valizini toplayıp gitmesi lazım. Adaylardan Bielsa dışında her ismi Mourinho çiğ çiğ yer, etini kemiğinden sıyırır da ondan. Ne Blanc, ne Valvarde, Barcelona'yı yönetecek isimler değil. Kararını bugün açıklayacak Guardiola. Barselona'da artık kalmasına sürpriz gözüyle bakıyorlar. İşler yolunda gitmezken takıma asıl şimdi sahip çıkmalısın diyenler galip gelmezse, Barcelona'da Guardiola dönemi, kulübün en parlak dönemine bir son nokta konulacak. Onu isteyen çok... Milan, Inter, Chelsea... Ya Rijkaard gibi bir yıl kenara çekilecek ya bu kulüplerden birinin teklifini kabul edecek ya da o meşhur senaryo gerçek olacak. Gidip, Alex Ferguson'un asistanı olacak ve ondan bayrağı teslim olacak.. Olacak olan, Barcelona'da hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı...

9 yorum:

Devil dedi ki...

Bir Van Gaal vardı eskiden. Niye kimse onu barça ile aynı cümlede kullanmıyor acaba?!

Shareef dedi ki...

Real'i destekleriz ama küçüklüğüm de en sevdiğim futbolculardandı. Sahada o kadar güzel oyunu okuyan adam kenardan okuyamaz mı ? TD liği futbolculuğundan güzel oldu.. Şimdi bir yandan sevinsem de ruhum ayağa kalkıp saygı duymaya zorluyor beni..

Anonim dedi ki...

Kalir bence, vehatta iddaliyim gidemez...

skn dedi ki...

Üstteki iddialı arkadaş daha bir saat göremedi, gidiyor Guardiola.

Devil dedi ki...

İyiler de bazen kaybeder, di mi ?

Anonim dedi ki...

her güzel şeyin bir sonu var...geçen 4 senenin tadına vardıysak sorun yok...

Anonim dedi ki...

soylenicekler soylenmis, ama gitme sebebini anlamak isteyenlere 2008de kontrat imzaladigi fotografla bugun vedalastigi fotografi kiyaslayin, 4 yilda kendiniz bu kadar yaslandiniz mi diye bir aynaya bakin...

cesc dedi ki...

Football Manager'da bi' takım alırsın, inanılmaz iştahın vardır başta. Takım düzene girdikçe keyiflenirsin, iştahın da artar oyuna, oyundan aldığın tat da.

Sonra takımını daha da geliştirirsin, şu kupayı da alayım, bu oyuncuyu da transfer edeyim dersin, iştahını korursun, aldığın tat da yerindedir.

1 sezon, 2 sezon, 3 sezon derken bi' bakmışsın o eski iştahın, eski tat yok artık. Birdenbire oyunu kapar, kayıtlı oyunu silersin...Bize tarihin en güzel takımını izlettiği için kendisine teşekkürü borç bilirim.

aLchemist2Na dedi ki...

Gerçekten güzel bir blog. ancak bu aralar iyice artık LaLiga Barca-Real bloguna döndü. Gerek yok bu kadar şeylere. Futbol dünyasında pek cok şey oluyor.Italyadan,Ingiltereye.. Genoa-Siena macı ile ilgili hiç bir şey yok ki haftanın futbol olayıydı Avrupada.. Siz daha iyi bilirsiniz. Aradiğimiz her şeyi bulabildiğimizi söyleyemeyeceğim.Barca-Real hakkında yazıyı bakkaldan da alırım.