29 Mayıs 2007

Andrea Casula 11 yaşındaydı

Bugün o gün. 29 Mayıs. 22 yıl önce Heysel. Son iki yıldır yolum düşüyor bu stada. Artık kimse Heysel demiyor. İlk gittiğimizde yolu sorduğumuzda Heysel diyoruz, Baudouin diye cevap veriyordu ahali. Kapısından girdiğimde irkilmiştim, 22 yıl önce ekran başında gördüklerim gözümün önüne geldi. Adını değiştirmişler ama ya tarihi. UEFA'dan nefret ettiğim gündü, onca insan ölmüş maç oynanacak demişlerdi. Arşivimde bir foto vardır Agnelli'nin oğlunun, boynunda Juventus atkısı, ağzında sigara. Olanlar olmuş, sigaranın dumanı ve uzaklara bakışı. O akşam Juventus kupayı kazandı golü Platini attı. O günden sonra İngilizlerden, Liverpool'dan, alayından nefret ettim. İtalyanları duvarın dibinde ölüme terketmişti hayvanlar, sürüyle saldırmışlar, garipler de duvarın altında, ya da sahaya çıkmak isterken izdihamda can vermişti. 30 İtalyan 39 kişi...
İngilizler yedikleri boku temizlemek için kendi kendilerini astılar ama İtalyanlar hiçbir zaman affetmedi onları. 20 yıl sonra Juventus, Anfield Road'a geldiğinde KOP, "amicizia" diye kareografi yapmıştı, Torino'luların çoğunluğunu sırtını dönmüştü.
İngilizlerin tarafından bakarsan bu bir intikam maçıydı. Roma'nın intikamı. 1 yıl önce, 1984'de Roma Olimpiyat Stadı'nda finale çıkmışlardı, rakip de stadın sahibi! Kazanmışlar ama fena dayak yemişlerdi Roma'da. Yıllar sonra Leeds'in hesabını Kopenhag'a sormaya gelenler gibi, bir yıl sonra Brüksel'e geldiler, Güneylilerden yedikleri dayağın acısını Kuzeylilerden çıkardılar. Üstelik Liverpool'lulara destek çıkan Chelsea'li Headhunters grubu da vardı o akşam statta.
Kimileri bu toplu katliam olmasa Liverpool maçı alırdı der, ben de babayı alırdı diyorum. Juventus ve Liverpool bu maçtan 5 ay önce Süper Kupa finali ilk maçını oynamışlardı Torino'da. Juventus 2-0 kazanmıştı. Rövanş bir garip ama Heysel'deki finalden sonra oynanacaktı. Hiçbir zaman da oynanamadı. Liverpool'un kaybettiği tek finaldi. 22 yıl sonra Atina'da yine bir İtalyan, yine bir Kuzeyliye, Milan'a kaybettiler. 29 Mayıs 1985'de Heysel'de 11 yaşında hayatını kaybeden Andrea Casula yaşasaydı 33 yaşında olacaktı.

4 yorum:

Anonim dedi ki...

gece gece bunu yazmak ne kadar doğru olur bilmem bir hastaneden. ama o maçı espn classicte seyrettim. zaten olaylardan haberdar olan takımlar tatsız tutsuz bir oyun oynuyor. özellikle ingilizler. zaten penaltı penaltı değil. boniek düşüyor 2 metre dışarda hakem veriyo penaltıyı. ingilizler ise itiraz bile etmiyorlar. normalde böylesine en üst düzey bi maçta böyle penaltı veren adama hakemlik yaptırmazlar. 1985 ocağında oynanan maç ise 1984 ün süper kupası. kupa 1 i liverpool kupa 2 yi juventus almıştı. ve torinoda oynanan maçı boniek in 2 golüyle juve aldı. o zamanki durumlara bakılrsa liverpool alırdı gibi geliyor. tabi bu 2-0 ölçü müdür bilmem onu seyretmedim. bir başka şey. o sene kupa galiplerini everton almışt. yani bir ingiliz onun ötesinde liverpool takımı. ve süper kupa nın adı juventus - everton idi.
ama oynanmadı tabii ki
maçın kadrolarınıda yazalım.

liverpool: grobbelaar, neal, lawrenson, hansen, beglin, nicol, dalglish, wark, whelan, walsh, rush.

juventus: tacconi, favero, caprini, bonini, brio, scirea, briaschi, tardelli, rossi, platini, boniek

Anonim dedi ki...

bir de platini nin bir röportajı vardır yıllar sonra maça dair. dediğine göre fransız basını "platini nin maçtan sonra cesetlerin üstünde zıplayıp şampiyonluğu kutladığını" yazmış.

Anonim dedi ki...

ben de o geceyi unutamam...babam git yat demişti maç başlayınca tekrar çağırmıştı ama maçı izlemiyorduk boş boş tv' ye bakıyorduk tabii olayların etkisiyle...nick hornby o olay için saldırı değildi klasik rakibi korkutma koşusuydu italyanlar panik oldu der...ben de o günden beri ingilizlerden ve liverpooldan nefret ederim...memlekettteki liverpool yalakalığını da hiç anlamam...şimdi sürekli ingilitereden sahte fair play örnekleri geliyor her hafta ama pek inandırıcı değil..yurtdışında bir iingilizle maç izlerken bile adamların ne kadar gözü dönmüş olduğunu anlarsınız...

Anonim dedi ki...

Andrea Casula

35 yaşında olacaktı demişsin Aceto, demek ki yaşıtmışız Andrea ile ama ben o maçı çok net hatırlayamıyorum.

Nick Hornby dilimize "Futbol Ateşi" olarak çevrilen "Fever Pitch"de değinir Heysel'a ama bir sene öncesi yaşandğını senin belirttiğin Roma dayağından -ki bunu en iyi biz biliriz- bahsetmez. Onun savı iki ülke futbol kültürünün farkının bu faciaya yol açmış olduğudur.

İngilterede taraftarlar birbirlerinin üstüne harala gürele koşar ve saldıracak gibi yaparlarmış, bu artık neredeyse geleneksellemiş bir fan tavrı olmuş, niyet -gene Nick'in belirttiğine göre- fiziki saldırı değilmiş. Ne var ki italyanların bu kültüre sahip olmayıp ingilizlerin kendilerine saldırdığını düşünmeleri bu katliamı doğurmuş.

Sonrasında özeleştiriyi de ihmal etmiyordu Nick Horbny ama ingiliz bakışı ile bu şekilde aktarmıştı Heysel'i her futbolseverin hatmetmesi gerektiğini düşündüğüm "Fever Pitch"te

AnAvArzA