13 Şubat 2017

Spagetti Alla Ranieri


Alt ligden gelip en üst ligde ilk sezonunda şampiyon olmak mı daha zor ihtimal yoksa şampiyon olduğu üst ligde ertesi sezon küme düşmek mi? İkincisi demek daha akla yatkın geliyor ama söz konusu takım Leicester olunca geçen yıl kazandıkları şampiyonlukta fazla mantık aramamak, zaten mucizeydi demekte fayda var. Şampiyonluğa yürürken 40 puan barajını aştıklarında "Tamam ligde kalmayı garantiledik. Takımın üzerindeki baskı kalktı" derken gayet ciddi olan İtalyan teknik adam Ranieri için bu sezon durum iyi gitmiyor.
Bu düşüşü sadece orta sahalarının dinamosu Kante'yi Chelsea'ye satmış olmalarıyla da açıklayabilmek mümkün değil. Leicester, Premier Lig'de son 14 haftaya girilirken 21 puanla küme düşme hattının sadece bir puan üzerinde ve son dört maçını da kaybetti. Hal böyle olunca "Şampiyon olduğu sezondan bir sonraki sezon küme düşen takım var mı?" sorusu akıllara geliyor.
Futbol tarihinde 1927 yılından bu yana 44 ülkede 68 takım şampiyonluk sevincini yaşattığı taraftarını bir sezon sonra küme düşüp ağlatmış. Bizde böyle bir örnek yok ama Almanya'da Nürnberg (1969), Avusturya'da Tirol (2002), Brezilya'da Fluminense (2013), İngiltere'de Manchester City (1938) bir yıl içinde sevinci de hüznü de yaşayan takımlardı.
Peki mucize şampiyonluğun mimarı Ranieri'nin kurtuluş reçetesi var mı? İtalyan hoca, çok hamburger yiyen futbolcularına yasak getirdi ve "Makarna yiyeceksiniz" emrini verdi. Bakalım, makarna, Liecester City'i kurtaracak mı?

2 yorum:

Adsız dedi ki...

kante önemli bir figür hocam.

http://www.transfermarkt.com.tr/ngolo-kante/detaillierteleistungsdaten/spieler/225083

önce fransa lig 2 de takımını şampiyon yapıyor.lig 1 e çıkıyorlar.sonra lestıra transfer oluyor.orda da şampiyon oluyor.şimdi ise çelsi de şampiyonluğa gidiyor.yani 4 sezonluk oynama kariyerinde sadece 1 sezon (lig 1 de cean ile) hedeften uzak kalıyor.çoh enteresan.

Adsız dedi ki...

ayrıca kante nin futbol tarihinde en iyi ön liberolar arasında ilk 10 da yer alacağını düşünüyorum.ve gene ön liberolar tarihinde de dönüm noktası olabilir.çünkü genelde ön liberolar uzun boylu olur.1.85 civarları.lakin kante 1.69 boyuyla çok iş yapıyor.kısa boylu ama güçlü ve hızlı.ilginç bir kombinasyon.