3 Kasım 2014

Beşiktaş: 0 Fenerbahçe: 2

TOLGA                      6/10
İki golde de yapacak bir şeyi yoktu. Caner'in şutunu kurtarırken sakatlandı. Emenike'nin füzesini iyi tokatladı. Oyundan alın demesine rağmen Biliç onu oyunda tuttu. İkinci yarıda F.Bahçe sahasına gömülmese işi daha zorlaşırdı.
NECİP                          3/10
Geçen hafta Erciyes maçının faturası ona kesilmişti. Hamle yapamayacak ağır fiziğiyle Caner-Alper kanadında ilk dakikadan çökmeye adaydı. Öyle de oldu. İlk golde Alper'e refakat etti. İyi niyetli profesyonel ama bu yetmiyor. İkinci yarıya çıkmadı.
SİVOK                          6/10
Beşiktaş savunmasının yine en iyisiydi. Fenerbahçe ilk yarıda kanatlardan gelirken Emenike'yi göbekte bir kere kaçırdılar, o da gol oldu. İlk yarıda vurduğu kafayı Volkan güzel çeldi. Beşiktaş'ın en fazla pas yapan oyuncusu oldu.
ERSAN                          5/10
Necip ve Motta'nın bek olduğu savunma dörtlüsünde oynamak kolay değil. İki bek de yerlerini kaybettiğinden o da savruldu. İkinci yarıda kaptırdığı topu Emenike karşı karşıya kaçırdı. Defanstan çıkartılan toplarda sorumluluk almadı.
MOTTA                     5/10
Hücumu seven Brezilyalı olarak lanse ediliyor ama ileriye çıkan her sol bek bir pas istasyonu arar. Oğuzhan o bölgeye uzak olunca Motta kör dalışlar yaptı. Fenerbahçe'nin ikinci golü öncesinde topu kaptırdı ve tabelayı belirleyen sayı geldi.
VELİ               6/10
Derbi orta sahada çözülecekti ve Raul-Emre-Mehmet Topal'lı Fenerbahçe orta sahasında Atiba kendini çok öne atınca yalnız kaldı. Forma aşkı var, nefes var ama büyük maçlarda karşınızda Emre gibi bir kurt varsa, işiniz çok zor.
ATİBA                          8/10
Beşiktaş'ın en dirisi ve en iyisiydi. İlk yarıda sorumluluk aldı, sağ içten bindirdi, her yere koştu. İkinci yarıya sağ bekte başladı, Biliç, 78'ten sonra onu yine göbeğe çekti. Önünde oynayan adamların ayakları yere sağlam basmayınca Atiba da bir yere kadar.
OLCAY                          3/10
Beşiktaş'ın gizli santrforu, vites kolu ama dün Gökhan Töre'nin yokluğunu kapatmak için ilk yarının ortasında sağ kanada geldi ve sarı kartı varken amatör bir faulle oyundan atıldı. Derbiyi ya kafasına çok takmıştı ya da derbiye gelmemişti bile. Ortası yok.
OĞUZHAN               4/10
Büyük maçların kaderini büyük oyuncular belirleyecekse onun daha büyümesi gerekiyor. Bu güçsüzlükle oyunu yönlendiremezsiniz. Bu problemi pek de dert etmiyor ki, değiştirdiği bir şey yok. Gökhan Töre ile pas bağlantısını aradı ama yıldızlar bazen tek başına parlar.
KERİM FREİ                5/10
Geçen hafta Beşiktaş mağlup olurken attığı iki gol ve Gökhan Töre'nin kırmızısıyla formayı kapan Kerim'e derbi bir beden büyük geldi. Sağda başladı, olmadı sola geçti, Olcay atılınca da o kanatta kaldı. İncesi var ama karşısında da sert savunma var.
DEMBA BA               6/10
Arkasında ideal üçlü olmayınca top almakta zorlandı. Baktı ki olmuyor, geriye top almaya geldi ama bu hamleler de gereksiz nabız yükseltti. İyi savaştı ama tek forvetli oyunda her şeyi yapmak isterseniz 90 dakikaya nefesiniz yetmez. Bir pozisyonu için penaltı tartışması vardı.
SOSA                5/10
Sakatlık sonrasında hazır olmadığı için kulübede başladı ama Oğuzhan bu fizikle oynuyorsa Sosa da hayli hayli oynar bu takımda. 10 kişi kalmış bir takımı, 1-0 gerideyken ayağa kaldıracak yetenek onda var ama daha hala arkadaşlarını tanımıyor.
İSMAİL                      6/10
Necip'in geçen haftaki hataları sonrasında sağ bekte başlaması bekleniyordu ama Biliç, onu kulübede oturttu. İsmail'in oyun kalitesi Necip'ten iyi savunma Motta'dan da iyi hücum yapar. Son 15 dakika sağ bekte görev yaptı ama takımı yorulmuştu.
MUSTAFA                ?/10
Demba Ba'nın arkasında oynayacak futbol aklı onda var ama Biliç'in kafasındaki ideal 11'de ona yer yok. Cenk Tosun ile birlikte işleri çok zor. Slaven Biliç, 4-4-2'yi denemediği sürece dün olduğu gibi hep kulübede başlar. Son 12 dakika oynadı.
VOLKAN                      7/10
Galatasaray derbisinde çıkmayacak iki füzeyi kalesinde gördü ama dün takımı adına maçın kader adamlarındandı. Yüksek topları fiziğinin avatajıyla topladı. Oyuna top geç sokup tepki çekti ama iki kafa şutundaki kritik kurtarışıyla ustalığını konuşturdu.
GÖKHAN      6/10
Sezon başından beri iyi değil, eskisi gibi kanadından bindirmiyor ama dün vasatın üzerine çıkmayı başardı. Beşiktaş onun kanadından gelemedi. İlk yarıda en net çıktığı pozisyonda asisti de iyi hazırladı. Ön libero kademesi giren futbol tecrübesi bile yeter.
BEKİR                7/10
Demba Ba'nın üstün fiziğiyle mücadele etmek kolay değil. İki maç cezanın ardından maç kondisyonunu yitirmediği ve iyi profesyonel olduğu dün derbide gözüktü. Yeteneklerinin sınırını biliyor, tecrübesiyle pozisyon bitirmesi artısı.
KADLEC                     7/10
Galatasaray derbisinde oyun 0-0 iken kaçırdığı golle maçın kader adamlarından biriydi. Alves'in arkasında çok bekledi ama artık forma onun ve bırakacağa da benzemiyor. Beşiktaş, 10 kişi kalmasa gelecek Cenk hamlesi zorlayabilirdi ama olmadı.
CANER                     8/10
Geçen sezon kanadını uçuran Caner de sezon başından beri kendinden memnun değildi ama dün Alper ile Beşiktaş'ın solunu çökertti. Olcay'a ilk sarıyı göstertti. Kendisi de ikinci sarıya görecek diye çekinen Kartal onu oyundan aldı.
MEHMET                     7/10
Savunduğu bölgede gezgin oynayan Oğuzhan, oyundan atılana kadar Olcay, ikinci yarıda Sosa ve zaman zaman Demba Ba. Mehmet bu sezon sallansa da tecrübesi onu ayakta tutuyor, ikili mücadele kazanıyor ve takımına nefes aldırıyor.
EMRE                          8/10
Tam bir derbi figürü. Evet sakatlıklar yüzünden derbileri bitiremiyor ya da oyundan atılıyor ama Emre'nin oyun kalitesi ligin üzerinde. Dün Gökhan Töre gibi İngilizce'sini konuşturdu ama oyunda kaldı. Onu çıkartan yine sakatlık oldu.
RAUL                6/10
Spikerler bile oyun derbide oynayıp oynamadığını devre arasında sorgulamış olabilir. Sorun şu, top rakipteyken bölgesinde iyi savunma yapıyor ama top Fenerbahçe'ye geçtiğinde kimse Raul ile oynamıyor. Oynadıklarında da Portekizli topu kaptırıyor zaten.
KUYT                5/10
Böyle derbileri oynamak onun için kolay, ardında koskoca bir kariyer var ama Kuyt ne yapıyor sahada? Onu bilen yok. Bardağın dolu tarafı, hep mücadele ediyor ama ya boş tarafı; Fenerbahçe'nin hücum üçlüsünden biri rakip alanda bu kadar etkisiz olur mu?
ALPER                          8 /10
Derbi öncesi Sow, "Alper mi Sow mu" diye sordurtuyorsa Alper oynamlı notu düşmüştüm sayfalarda. Sow'dan çok daha hazır, çok daha hareketli. Necip'i geçip Emenike'yi al da at derken zorlanmadı. Kartal, 2. yarıda onu göbeğe çekti.
EMENİKE                     7/10
Webo, derbi sabahı İstanbul'a dönerken o formasının garanti olduğunu biliyordu. Alper'in pasını gol yapmak için büyük golcü olmaya gerek yok. İkinci yarıda karşı karşıya kaçırdığı tabela 1-0 idi. Derbi berabere bitse İsmail Kartal ile hedef tahtası olurdu.
HASAN ALİ               6/10
Caner'in sarısı var, evet kırmızı riski taşıyordu ama Fenerbahçe'nin solu nefis bir mekanik kol saati gibi çalışıyordu. İsmail Kartal o kanadı Caner'i oyundan alıp Hasan Ali'yi sahaya sürerek bozdu. Büyük riskti ama kazanan her zaman haklıdır!
SOW                7/10
İsmail Kartal, Diego'ya o kadar güvenmiyor ki, Emre sakatlandığında rakip 10 kişi, skor 1-0 lehineyken bile Brezilyalı oyuna girmiyor. Sow, bu güvensizliğin kaymağını yedi. Kağıt üzerinde sol kanat için girdi ama ortaya kaçtı. Tabelayı kapatan vuruşu Fransa günlerinden emanetti.
SELÇUK                     ? /10
Fenerbahçe'den maçın en iyilerinden Alper Potuk, 84'te kenara geldiğinde oyuna giren isim oldu. Futbolu bıraktığı gün bu kadar maç yedek kulübesinde oturup, bunca derbiyi nasıl oynadığına kendisi de şaşıracak galiba.

Hiç yorum yok: