26 Haziran 2012

Hamit Altıntop

Real Madrid treni, bir futbolcunun kariyerinde geçecekse bir kez geçer. Bindin, bindin derler. O da öyle yaptı. Nuri Şahin’in ardından sürpriz transferdi ama Bundesliga çıkışlı Mesut’un bir sezonda yaptıklarının ardından yeteri kadar kredisi vardı Türklerin. Nuri ile birlikte sakat başladıkları sezonda özellikle Hamit’in sakatlık haberleri Nuri’ye de zarar verdi. Real Madrid’in iki sakat oyuncu aldığı haberleri artınca doğal olarak oyuncular üzerinde baskı oluştu ve Hamit, Real Madrid’de zaten zor olan forma şansını kaybetti. Sağ bakte Arbeloa gibi bir adam İspanyol Milli Takımı’na giderken, Hamit o bölgede milli takımdan bildiğimiz performansıyla gözü kapalı oynardı ama işte milli takımdan bildiğimiz performans...

29 yaşındaki bir futbolcunun kariyer istatistiklerinde ilk bakılması gereken sezon içi devamlılığı olup olmadığı. Bayern Münih gibi kadroya sahip bir takımın içinde bunu sorgulamak elbette ki ne kadar doğru ama Hamit’in 30 maçın üstüne çıktığı sezonun ardından 5 yıl geçmiş.Schalke formasıyla 31 maça çıktıktan sonra Bayern Münih’te son iki sezonda sırasıyla 15 ve 14 maçta forma giymiş ki bunun kaç tanesinin ilk 11 olduğunu araştırmadım doğrusu.
Hamit-Galatasaray flörtünde ilk söylenmesi gereken galiba; geçen sezon başında Galatasaray’ın Hamit’e ihtiyaç duyduğu... Bugün ise Galatasaray’a –ya da bir başka takıma- ihtiyaç duyanın Hamit olduğu. Real Madrid’i takip eden ve takım üzerinde büyük etkileri olan gazetecilerin hiç sıcak yaklaşmadıkları bir isim Hamit. Nuri’nin Bundesliga’da yılın oyuncusu kartviziti ve yaşı itibariyle, eleştiriler biraz insaflı olurken, Hamit için raydan çıkan satırlarda “Kazma futbolcu” bile yazıldığı çok oldu. Hamit konuşurken elbette ki en son konuşacağımız oyuncunun yeteneği olmalı!

Hamit, Real Madrid’de yılda 2 milyon 200 bin Euro kazanıyor. Menajeri, Galatasaray ile pazarlık masasına oturduğunda 4 milyon Euro garanti para istedi. Maç başına rakamı ve kupaların kazanılması halinde ödenecek bonuslar buna dahil değil. Bu 4 milyonun 500 bin Euro’sunu da menajerin kendi payı olarak ayırdığı, Hamit’in de bunu kabul ettiği söyleniyor. Galatasaray için doğal olarak bu rakam fazla geldi ve işi askıya aldılar. Real Madrid cephesinde Gago, Carvalho ve Lass ile birlikte bileti kesilen dört isimden biri olan Hamit için, işini bilen bir yönetim bonservis ödemez. İtalya’da son iki günde ortaya atılan, Hamit ve Carvalho’yu Milan istiyor haberleri arşivde bir spekülasyon olarak kalacak gibi duruyor.

A Milli Takım’ın 2014 elemelerinde kadrosunda gençleşen kadronun çimentosu olması beklenen bir oyuncunun artık sezonda 5 maç forma giymemesi lazım. Kendisine talip olan takım sayısına bakıldığında Hamit için bundan sonraki hamle sanırım Galatasaray ile masaya oturduğunda orta yolu bulması. Galatasaray açısından da defansında kaleci dahil minumum 3 yabancı kullanan ve Melo ile yola devam etmeye karar veren bir takımın iki forveti yabancı olacaksa, Hamit, sağ kanat için nokta transfer...

3 yorum:

yoney dedi ki...

Çok doğru. Aslında bu bütün İstanbul takımlarının bir türlü kullanmayı bilmediği bir avantaj; yaşı artık ilerlemiş eski şöhretleri ülkemize getirmeye çalışırken de, onlara Avrupa piyasasından kopmadan, dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşama fırsatı sunuyor olmamıza rağmen nedense masaya bu avantajımızı yansıtamıyoruz. Hamit de bu durumu iyi örnekliyor, seneye Şampiyonlar Ligi'nde direk oynayacak, ligde yine şampiyonluk hedefleyen bir takımın direk parçası olmak Hamit için de bu kadar kolay reddedilmemesi gereken bir durum olsa gerek, Galatasaray'ın eli bu transferde gerçekten de sanılandan daha güçlü, en azından öyle olmalı. Yararlı olacağına da eminim.

Adsız dedi ki...

Dünya futbolunu çok yakından takip eden biri olarak Mourinho nun Hamit i transfer etmesine çok şaşırmıştım.Hamit günümüzün prese dayalı tempolu süratli futboluna çok uygun bir oyun yapısına sahip değil.Tekniği üst seviyede güçlü, ama oldukça ağır.Real Madrid de bundan sonra asla forma şansı bulmaz.G.Saray ın en büyük sorunu kanatları etkili hızlı çabuk kullanamamak ve bu özelliklerde oyuncusu olmamasıydı.Hamit sağ kanat oyuncusu.Eboue i sağbek olarak düşünürsek Hamit sadece üstün top tekniği ile sağ kanatta ne derece etkili olabilir.G.Saray ın aradığı kanatlardan hızlı çabuk ataklar yapmak karşı kalye çabuk gitmak.Ağır Hamit bu sorunun çözümü için doğru alternatifmi ? Bence değil.Her halikarda illede Hmit denilecekse maliyeti 2,5 -3.0 milton euroyu geçmemeli.Bunun üzerindeki rakama Hamit ten çok daha hızlı çağdaş futbola uygun kanat oyuncuıları bulunabilir.

Adsız dedi ki...

Bakın bugün evrensel anlamda başarılı tüm takımların açık forvet /kanat niteliği taşıyan oyuncuları süratli olmak zorundadırlar. İspanya milli takımı ve Barcelona dahi bu oyuncuları kanatlarda oynatmadığı vakit gol atamayacak kadar çaresiz kalıyor. Ki sadece bu da değil. Kanatta oynayabildikleri ölçüde merkez forvet rolüne de bürünebilen oyuncular tercih edilmekte.Hamitten faydalanmanın tek yolu ( müthiş oyun sezgisi ve markajdan uzak oynayacak olması nedeniyle ) sağ bek yahut orta saha merkez oyuncusu olarak oynatmaktır.